Türkuaz Arama Kurtarma Ekibi Bölümümüzü Ziyaret Etti…

Türkuaz Akarsu Arama Kurtarma Derneği, Dernek Başkanı Mehmet Eskitaş, Başkan Yrd. Hamza AKTAŞ ve Arama Kurtarma Bir. Sorm. Deniz TEMEL, bölümümüzün derneğe yapmış olduğu katkılardan dolayı Bölüm Başkanımız Nihal Şengün ve Yüksel Yılmaz’ı Bölüm Başlanlığı’nda ziyaret ederek desteklerimizden dolayı teşekkür etti.

Dernek, 1996 yılında Türkuaz İzcilik ve Doğa Sporları olarak kurulmuş olup o zamandan bu zamana bir çok okula ve öğrencilere izcilik ve kamp eğitimleri vermiştir. Gençlere izcilik ve kampçılığı sevdirmiştir.

Doğa Sporları anlamında Sualtı, Akarsu, Rafting, Dağcılık, Trekking-Hiking, Dağ Kayağı, Kayak-Snowboard anlamında faaliyetlere ve eğitimlerine devam etmektedir.

1999 Marmara depremine ilk giden sivil toplum örgütü olarak arama kurtarma çalışmalarında günlerce görev almış ve zamanın valisinden onure edici bir plaket verilmiştir. Marmara depremi sonrasında gönüllü ekibimiz bir çok doğal afetlerde görev almıştır.

Ekibimizin yapmış olduğu sportif faaliyetlerde uzmanlaşması ve bu yapılan faaliyetlerinde başka bir amaca hizmet etmesi amacıyla Gönüllü Arama Kurtarma ekibini kurmuştur. Arama Kurtarma anlamında başta Kayseri olmak üzere bölgemizde Sualtı Arama Kurtarma ve Dağ Arama Kurtarma olarak aktif şekilde kamu yararına gönüllü hizmet eden 8 i çekirdek toplamda 21 kişilik bir ekiptir. Arama Kurtarmalarda Kayseri Valiliği AFAD ile Protokollü olup Operasyonlar ortaklaşa yapılmaktadır.

Bölgemizde göl ve akarsuların olması sebebiyle boğulma vakaları çok görülmekte olup ekibimiz Sualtı Arama Kurtarma olarak görev yapmaktadır. Sualtı arama kurtarmalarda CMAS-TSSF ve UTRTEK uluslararası belgelidir.

Yine bölgemizde Türkiye’nin beşinci İç Anadolu’nun en yüksel dağı Erciyes Dağı olması sebebi ile tırmanışlarda kaza geçiren sporcularımız içinde Dağ Arama Kurtarma olarak görev yapmaktadır. Dağ arama kurtarmalarda TDF Belgelerine sahiptir.

Türkuaz Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği Gelişmekte olan Spor Branşları Federasyonuna bağlı Rafting yarışlarında Akarsu Güvenlik Koardinatörlüğünü yapmaktadır.

Türkuaz Doğa Sporları Arama Kurtarma Derneği gençlere sporu sevdirmek ve branşlaştırmak anlamında, kötü alışkanlıklardan kurtarıp sosyallik anlamında geleceklerine yeni bir bakış açısı katmayı ilke edinmiş olup, insani değerleri ön plana çıkarıp, hiçbir menfaat ve çıkar gözetmeksizin, dil, din, ırk, cinsiyet ayrımı yapmadan kamu yararına hizmet etmeyi aşılamaktır.